Vali Ali Hamza Pehlivan başkanlığında Aydıntepe İlçemize bağlı Mahalle ve Köy Muhtarları ile Muhtar adaylarının katıldığı seçim güvenliği toplantısı gerçekleştirildi.

Aydıntepe Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda katılımcıları selamlayarak sözlerine başlayan Vali Pehlivan 31 Mart yerel seçimlerinin ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni etti. Vali Pehlivan, seçimlerin başta 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun olmak üzere ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yargının gözetimi ve denetimi altında yapıldığını, bununla birlikte idarenin, seçim öncesi, seçim esnası ve sonrasını kapsayacak şekilde huzur ve güven içerisinde gerçekleştirilmesine yönelik olarak gerekli tedbirleri alıp uygulamak görevi olduğunu ve bu kapsamda İl genelinde çeşitli tedbirlerin alındığını dile getirdi.

Vali Pehlivan, “İl merkezimizde Kaymakamlarımızın, kolluk birim amirlerimizin ve seçim sürecinde birinci derecede sorumlulukları olan diğer kurum yetkililerinin katılımıyla daha önce toplantılar gerçekleştirmiştik. İl Merkezi’mizde Vali Yardımcımız, İlçelerimizde ise Kaymakamlarımız sorumluluğunda Seçim Koordinasyon Merkezlerimiz kuruldu. Yine kolluk birimlerimiz bünyesinde Seçim Harekat Merkezleri kuruldu. İlçe Seçim Kurulları tarafından da seçim takvimi doğrultusunda gerekli iş ve işlemler yürütülmektedir.” dedi.Seçimlerin demokratik sistemlerin vazgeçilmez unsuru,seçmen iradesinin tezahür ettiği en önemli mekanizma olduğunu kaydeden Vali Pehlivan, “Toplantımıza hem görev yapmakta olan Muhtarlarımızı hem de adaylığını duyuran vatandaşlarımızı davet ettik. Bu toplantıyı yapmamızda temel amaç; sizleri seçim takvimi ile seçim sürecine ilişkin yasal hükümler hakkında bilgilendirmek ve bu demokratik yarışın karşılıklı hak ve hukukun gözetilerek yapılması gerektiğinin altını çizmektir. Nasıl ki; bir önceki seçimlerde Muhtar olmak isteyen arkadaşlarımız adaylıklarını duyurdu, seçime girdi ve belli bir olgunluk içerisinde bu süreci tamamladı, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde de sizlerden aynı hassasiyeti göstermenizi bekliyoruz. Seçimler demokrasi bayramı olarak nitelendirilir. Bu bağlamda sizlere düşen sükûnet içinde, saygı ve hoşgörü kuralları çerçevesinde,bir birinizin hak ve hukukuna riayet ederek herhangi bir olumsuzluğa mahal vermeden bu süreci tamamlamaktır. Az öncede ifade ettiğim gibi bu bir demokratik yarıştır. Çatışmaya, kavgaya, gürültüye dayalı bir yarış kabul edilemez. Tam tersi herkesin olgunluk içerisinde kendisini ifade edeceği ve vatandaşlarımızın da tercihini özgür bir şekilde sandığa yansıtması gereken bir süreçtir seçim. İlgili bütün kurumlarımızla birlikte temel görevimiz bu güvenli ortamı bugün olduğu gibi seçim günü ve sonrası da dahil olmak üzere tesis etmektir.” şeklinde konuştu.

Vali Pehlivan, “Köylerimizde, Mahallelerimizde her hangi bir kırgınlığa, kavgaya,çatışmaya mahal yoktur. Sizlerin katkısı ve yapıcı yaklaşımlarıyla bu yönde bir olumsuzluk yaşanmayacağına yürekten inanıyorum. Geçmişteki seçimlere baktığımızda çok şükür her hangi bir olay yaşanmadığını görüyoruz. Kadirşinas, vatanını, milletini, bayrağını gönülden seven değerli hemşerilerimizin yaşadığı kadim şehrimiz Bayburt İlimizde inanıyorum ki bu seçim süreci de olması gerektiği gibi huzur,güven ve esenlik içinde geçecektir. Bu süreçte herkese kolaylık ve başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.Toplantıda ayrıca İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından katılımcılar seçim güvenliği konusunda bilgilendirildi.

Toplantıya Kaymakamımız Mustafa Akın, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Murat Bilgiç, Aydıntepe Belediye Başkanı Haşim Şentürk, ilçedeki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Köy ve Mahalle Muhtarları ve Muhtar adayları katıldı.